Tego rodzaju przedsięwzięcia – kulturotwórcze inicjatywy w społecznościach lokalnych – na ogół okazują się działaniem pięknoduchów napędzanych słomianym zapałem. Że w tym przypadku entuzjazm żarzy się trwałym ogniem, o tym świadczy bogate w zdarzenia 15 lecie działalności.

Katolicka Inicjatywa Kulturalna to stowarzyszenie od 2007 roku zrzeszające kołobrzeżan rozumiejących potrzebę „pracy u podstaw” w dziedzinie ducha.

Jesteśmy organizatorami niemal setki przedsięwzięć o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, niektóre z nich trwale wpisały się w zachodniopomorski i krajowy pejzaż kulturalny:
Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”,
Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”,
Festiwal Piosenki Religijnej „Stopami po wodzie”,
Dni Rotmistrza Witolda Pileckiego,
Cykl debat „Kołobrzeski Areopag Wiary”,
URodziny Barda – Rzecz o Przemysławie Gintrowskim

oraz coroczne koncerty w kołobrzeskiej bazylice z okazji Dnia Matki, Marsze dla Życia i Rodziny, współinicjowanie Orszaku Trzech Króli, misteria papieskie w rocznicę wyboru i śmierci św. Jana Pawła II, miejskie obchody historycznych rocznic takich jak Mord Katyński czy wprowadzenie stanu wojennego, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, wystawy plenerowe, premiery teatralne i koncerty nie tylko w Kołobrzegu ale i w Polsce.

Momentem narodzin Stowarzyszenia było owocne spotkanie dwóch kołobrzeskich środowisk: działaczy Akcji Katolickiej i  „herbertowskiego” czyli organizatorów Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta. Okazało się, że żadne z tych środowisk nie jest w stanie samodzielnie realizować wszystkich swych pomysłów na działania w sferze kultury. Dopiero połączenie sił, zjednoczenie wiedzy, talentów i umiejętności w dziedzinie sztuki, kultury, organizacji i logistyki, wsparte możliwościami, jakie dają ramy prawne Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – pozwoliło na rozwinięcie skrzydeł w ramach Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

W naszych czasach kultura to obszar zawłaszczany z jednej strony przez działania mające na celu masową popularność i maksymalny zysk, zaś z drugiej przez przedsięwzięcia artystów kwestionujących uniwersalne wartości, przekraczających tabu, dokonujących transgresji i prowokacji.

Sukces Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna bierze się zapewne stąd, że jako cel wyznaczyło sobie zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy tymi skrajnościami, przestrzeni często leżącej odłogiem. Promowanie i organizowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych, które odwołują się do uniwersalnych i oczywistych wartości Prawdy, Dobra i Piękna, adresowanych do ludzi poszukujących autentycznych i szlachetnych wzruszeń – okazało się strzałem w dziesiątkę, właściwą odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby odbiorców kultury.

Warto na koniec powiedzieć, że KIK współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Polską Fundacją Narodową, Telewizją Polską,  czy z Instytutem Pamięci Narodowej. To właśnie władze IPN w 2015 roku nominowały nasze stowarzyszenie do prestiżowej nagrody  Kustosza Pamięci Narodowej. Nie bez znaczenia jest fakt, że niektórzy członkowie stowarzyszenia za swoją działalność w KIK otrzymali wysokie odznaczenia państwowe i ministerialne.

1.X. 2022 roku Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna otrzymała prestiżową Nagrodę Małego Feniksa 2022 za promowanie w kulturze wartości patriotycznych i religijnych.